تفاوت دانشگاه فرهنگیان و رجایی

7151 بازدید

تفاوت بین دانشگاه فرهنگیان و رجایی در چه زمینه هایی است ؟ آیا دانشگاه رجایی بهتر از دانشگاه فرهنگیان است ؟ دانشگاه شهید رجایی به دلیل آنکه تمرکز اصلی آن بر روی رشته های مهندسی و فنی می باشد.

پس جذب دانشجو بیشتر از رشته ریاضی برای دروس فنی و مهندسی می باشد، مثل برق،مکانیک،عمران،وکامپیوتر … و از رشته تجربی فقط در رشته ی مهندسی چوب و مبلمان دانشجو جذب خواهد کرد و از رشته انسانی به تازگی دانشجو جذب می‌کند.

دانشگاه شهید رجایی برخلاف دانشگاه های فرهنگیان که شامل مرکزها و پردیس های متعدد می باشد دانشگاه شهید رجایی فقط دارای یک مرکز است که آن هم در تهران است.

دانشجوها به صورت ” دبیری ” پذیرفته میشوند و آن ها هم مثل بقیه دانشجو معلمان رسمی هستند با این تفاوت که بعد از فارغ التحصیلی باید داخل ” هنرستان‌ها ” و ” فنی‌حرفه‌ای‌ها ” تدریس کنند.

همچنین دانشگاه رجایی برخلاف دانشگاه فرهنگیان، به صورت مختلط می باشد و دانشجو هزینه بابت ” خوابگاه ” و ” غذا ” را بصورت جداگانه پرداخت می‌کند. در ادامه مقاله توضیحات بیشتر داده می شود پس با ما همراه باشید.

با ما قبولی رو توی مصاحبه دانشگاه فرهنگیان تضمین کن !!!مصاحبه دانشگاه فرهنگیان

سال تاسیس دانشگاه فرهنگیان و رجایی

دانشگاه شهید رجایی دانشگاهی دولتی در پایتخت ایران یعنی تهران تاسیس شده که تحت نظر وزارت علوم و تحقیقات است این دانشگاه که نسبت به دانشگاه فرهنگیان قدمت بیشری هم دارد در سال 1359 تاسیس شد.

دانشگاه شهید رجایی تنها دانشگاهی است که وظیفه ی تامین نیروی فنی و دبیران هنرستان های کشور را بر عهده دارد نام این دانشگاه برگرفته از نام دومین رییس جمهور ایران می باشد یعنی محمد علی رجایی‌. دانشگاه شهید رجایی در سال 2021 برای اولین بار در رتبه بندی جهانی تایمز‌ قرار گرفت.

سال تاسیس دانشگاه فرهنگیان و رجایی

دانشگاه فرهنگیان از آن دسته دانشگاه ها می باشد که در چندین سال اخر تاسیس شده است دانشگاه فرهنگیان در سال 1390 به منظور جمع کردن تمامی مراکز تعلیم تربیت معلم تأسیس شد دانشگاه فرهنگیان طبق ماده 28 میتواند دانشجو های دانشگاه های دیگر را با گذراندن دوره یک ساله مهارت آموزی وارد شغل معلمی کند.

جذب دانشجو در دانشگاه فرهنگیان و رجایی

خب در این بخش از مقاله میخواهیم به صورت تخصصی تر نسبت به جذب دانشجو در دانشگاه فرهنگیان و رجایی بپردازیم.

دانشگاه شهید رجایی

گروه آزمایشی ریاضیرشته های آموزش ریاضی ، علوم ورزشی، شیمی محض، مهندسی برق، مهندسی معماری، مهندسی ساخت و تولید، مهندسی مواد و متالوژی، مهندس مکانیک، مهندس کامپیوتر، مهندسی عمران و آموزش فیزیک
گروه آزمایشی علوم تجربیرشته های مهندسی صنایع مبلمان
گروه آزمایشی علوم انسانیرشته علوم ورزشی
گروه آزمایشی هنررشته ارتباط تصویری
گروه آزمایشی زبانآموزش زبان انگلیسی

جذب دانشجو در دانشگاه فرهنگیان و رجایی

دانشگاه فرهنگیان

با توجه به مطالبی که گفتیم دانشگاه فرهنگیان دارای مراکز متعدد در شهر های مختلف ایران است پس برای همین در 5 گروه آزمایشی موجود بیشترین ظرفیت را نیز داراست و نسبت به دانشگاه شهید رجایی مسلما پذیرش بیشتری خواهد داشت.

ظرفی دانشگاه فرهنگیان بیشتر در رشته انسانی می باشد و سپس ریاضی و تجربی و سپس هنر و زبان که بهترین و راحت رین رشته برای قبولی، رشته انسانی و سخت ترین رشته برای قبولی، رشته تجربی ( به دلیل زیاد بودن داوطلبین ) می باشد.

اما تعداد رشته هایی که دانشگاه فرهنگیان پذیرش دارد قطعا بیشتر است که باهم به بررسی آن خواهیم پرداخت که در هر گروه آزمایشی دانشگاه فرهنگیان چه تعداد رشته را مورد پذیرش قرار می دهد.

گروه آزمایشی ریاضیرشته های آموزش ریاضی ، آموزش فیزیک، آموزش ابتدایی و آموزش استثنایی و آموزش تربیت بدنی
گروه آزمایشی تجربیرشته های دبیری شیمی ، دبیری زیست شناسی، آموزش ابدایی، آموزش تربیت بدنی و آموزش کودکان استثنایی
گروه آزمایشی علوم انسانیرشته آموزش زبان فارسی، دبیری الهیات ، و معارف اسلامی، دبیری تاریخ ،دبیری عریی، دبیری علوم اجتماعی، راهنمایی و مشاوره ، آموزش جغرافیا،آموزش ابتدایی، آموزش تربیت بدنی و در نهایت آموزش علوم تربیتی ( رشته جدید در سال 1400 اضافه شد )
گروه آزمایشی هنررشته آموزش ارتباطات تصویری یا همان آموزش هنر
گروه آزمایشی زبانرشته دبیر زبان انگلیسی
انجام ضمن خدمت فرهنگیان توسط یادگیری برتر

تفاوت دانشگاه فرهنگیان و رجایی

محل تدریس دانشجویان دانشگاه فرهنگیان و رجایی، بعد از فارغ التحصیلی

دانشجویان دانشگاه شهید رجایی بعد از فارغ التحصیلی وارد هنرستان ها می شوند و در آنجا مشغول به تدریس می شوند اما دانشجویان دانشگاه فرهنگیان تمام دوره های تحصیلی اعم از دبستان و راهنمایی و دبیرستان را در بر می گیرند.

دوره دبستان شامل پایه های اول تا ششم می شود و راهنمایی یا همان متوسطه اول شامل پایه ی هفتم تا نهم می شود و دبیرستان شامل دوره دوم متوسطه می شود و شامل پایه های دهم و یازدهم و دوازدهم می شود.

هر دانشجوی فارغ التحصیل از دانشگاه فرهنگیان با توجه به رشته ای که در دانشگاه داشته وارد یکی از دوره های تحصیلی می شود.

تفکیک جنسیتی

دانشگاه شهید رجایی در آن هیچ گونه تفکیک جنسیتی وجود ندارد، یعنی برای دانشجویان پسر و دختر دانشگاه های مختلفی وجود ندارد بلکه کلاس ها مختلط است.

اما در دانشگاه فرهنگیان به علت کثرت دانشجو برای دانشجویان پسر و دختر دانشگاه های مختلفی در سراسر ایران تاسیس شده دانشگاه فرهنگیان دارای تفکیک جنسیتی است و هر دانشجو با توجه به جنسیت آن دانشگاه مخصوصی را دارد.

هزینه خوابگاه و غذا

حقوق دانشجو در دانشگاه رجایی به طور تمام و کمال پرداخت می شود و دانشجو ها جداگانه می توانند هزینه های غذا و خوابگاه را پرداخت کنند، که مطمعنا به نفع شماست و در اخر همان طور که در بالا ذکر کردیم دانشگاه شهید رجایی مختلط است.

فرهنگیان و رجایی

معایب دانشگاه فرهنگیان و رجایی

برای درک و تصمیم بهتر شما عزیزان داوطلب به این دانشگاه ها ما یک سری معایب رو برای شما جمع آوری کرده ایم تا در انتخاب دانشگاه فرهنگیان و رجایی دقت کنید.

شهید رجایی

اول اینکه شما دبیر نظر نیستید و پس از فارغ التحصیلی، سخت تر می توانید کلاس های کنکوری برگزار کنید.

دوم سطح علمی دانشگاه شهید رجایی از بقیه دانشگاه های فرهنگیان بالاتره و شاید در پاس کردن دروس، نسبت به دانشگاه های فرهنگیان زحمت بیشتری بکشید البته این برای هر فردی متفاوته هستش و ممکنه از مزایای دانشگاه شهید رجایی باشه.

سومین عیب دانشگاه رجایی، در خارج از استان خودتون هستش و ممکنه اوایل کمی دوری برای شما سخت باشه.

چهارم تعداد واحد های دانشجویان دانشگاه شهید رجایی 40 واحد بیشتر از دانشگاه فرهنگیان است که این 40 واحد درس های صلاحیت دبیری هستش و مجبور هستید که پاس کنید.

دانشگاه فرهنگیان

شما دبیر یا آموزگار ابتدایی هستید و مدرک مهندسی نمی گیرن.

دانشگاه شما تفکیک شده است و مختلط نیست( برای بعضی ها این یک مزیت هست )

کسری حقوق بابت غذا و خوابگاه از شما بالجبار کسر می شود. ( 20 درصد از کل حقوق )

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://yadgiribartar.ir/?p=2513
اشتراک گذاری:
آواتار یادگیری برتر
یادگیری برتر
مطالب بیشتر

نظرات

22 نظر در مورد تفاوت دانشگاه فرهنگیان و رجایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام اگه هم دانشگاه شهید رجایی زده باشیم هم فرهنگیان دو تا مصاحبه باید بریم یا یک مصاحبه مشترک هست؟

  1

  1. سلام بله برای هر دو باید برید اما احتمالا یک دانشگاه دعوت به مصاحبه بشید

   1

 2. سلام ببخشید مصاحبه دانشگاه شهید رجایی برای شهرستانی ها به چه شکل هست باید به تهران برن برای مصاحبه یا تو شهر یا مرکز استان خودشون برگزار میشه؟

  1

 3. سلام اگر کارشناسی در دانشگاه دولتی دیگری خوانده باشم و ارشد اموزش انگلیسی در رجایی بخوام بخونم، من هم تعهد خدمت دارم؟

  1

  1. سلام ودرود بله، اگر ارشد را در دانشگاه رجایی بخونید بعد از اتمام 4 سال خدمت به آموزش و پرورش داری.

   1

 4. سلام ببخشید یعنی نمیشه زبان انگلیسی رو تو شهید رجایی بخونیم همراه با حقوق حین التحصیل؟و اینکه مهاجرت با کدوم راحتتره؟چادر تو رجایی اجباره؟

  1

  1. خیر نمی شه چون شید رجایی برای رشته های فنی هست و بله اونجا هم اجباره

   1

 5. اگر ما در دانشگاه شهید رجایی وارد یکی از رشته های آموزشی مثل آموزش ریاضی بشیم باز هم مدرک مهندسی میگیریم؟

  1

  1. سلام و درود ، خیر فقط مدرک آموزش ریاضی می گیرید که شامل مهندسی نمی شه چون گرایش ها متفاوته

   1

 6. بنده با سهمیه آزاد، ارشد معماری منظر در دانشگاه رجایی قبول شدم(نوبت دوم)، ۱_آیا من تعهد خدمتی دارم!؟
  ۲_ این حقوق که می‌فرمایید به بنده هم تعلق میگیره!؟ ۳_به دانشجوی ارشد شبانه خوابگاه تعلق میگیره!؟
  ۴_اساسا تحصیل در دانشگاه رجایی فرقی با بقیه دانشگاه های دیگه داره!؟
  ۵_ از نظر نظام مهندسی مورد تأیید هست !؟

  1

  1. سلام و درود
   نکه اول سهمیه ازاد یعنی اینکه شما استخدام در سازمان دولتی نباشید
   نکته دوم اگر شما در پردیس شهید رجایی که مختص آموزش و پرورش قبول شده اید بله به اندازه دو برابر مدت تحصیل تعهد خدمتی دارید.
   بله علق می گیرد به شرط داشتن کدپرسنلی از آموزش و پرورش
   داشنگاه شهید رجایی مختص آموزش و پرورش از دانشگاه های شرایط خاص هست
   بله مود تایید هست

   1

 7. سلام، اگر دانشگاه شهید رجایی رشته دبیری فنی ریاضی بگیریم بعدش (فقط) میتونیم توی هنرستان درس؟
  یعنی اگر در مدارس دولتی و نمونه دولتی دبیر کم باشه مارو نمیگیرند؟

  1

  1. سلام و درود
   بستگی به موافقت اداره محل خدمتتون داره که شما رو تایید بکنند یا خیر

   1

   1. سلام فرزندم امسال ۱۴۰۱دانشگاه شهید رجایی قبول شده و در اطلاعیه اخیرشماره ۳ فرمودین که طبق جدول زمانبندی اداره خدمات و رایانه ای باید از ششم مهر تا دوازدهم مهر ماه جهت ثبت نام حضوری از شهرستان به تهران بیاین مشکل اینجاست که جدول زمانّندی هیج جایی اعلام نکردین و این جدول کجاست و هزار کیلومتر فاصله ما تا تهران هستش خواهشا راهنمایی و مشاوره کنین که جدول کجاست و ما کی باید تهران جهت ثبت نوم اولیه بیایم متشکریم

    1

    1. سلام و عرض ادب
     ابتدا باید خدمتتون عرض کنم که سایت یادگیری برتر تنها یک سایت مشاوره ای و خدماتی می باشد اما در خصوص سوالی که پرسیده اید شما در تایم اداری به دانشگاه مراجعه کنید ثبتنام شما رو انجام می دهند و در خصوص جدول هم می تونید از سایت مخصوص دانشگاه شهید رجایی دریافت کنید یا اینکه با دانشگاه بخش اداری تماس بگیرید.

     1

 8. سلام خسته نباشید
  آیا برای رشته‌ی دبیری زبان انگلیسی، فقط دانشگاه شهید رجایی هست یا نه فرهنگیان هم هست؟ برای استان مازندران، برای دختران

  1

  1. سلام و درود
   تمامی رشته های دبیری زبان انگلیسی در دانشگاه فرهنگیان می باشد و دانشگاه رجائی برای دبیری رشته های کار و دانش و فنی حرفه ای هاست.

   1

 9. سلام
  ایا خواندن رشته های فنی مهندسی مثل صنایع، کامپیوتر، مکانیک و… در شهید جایی هم تعهد خدمت دارن و دانشجو پس از فارغ التحصیلی حتما باید هشت سال تعهد خدمتش رو بگذراند؟؟

  1

  1. با سلام و درود
   بله دانشجویان فارغ التحصیل دانشگاه شهید رجائی هم تعهد هشت ساله دارند.

   1

 10. سلام، اگر رشته آموزش ریاضی رجایی بخونیم، باز هم باید داخل هنرستان تدریس کنیم؟

  1

  1. با سلام و درود
   خیر در داخل متوسطه اول و دوم تدریس خواهید کرد اما اگر بخواهید و در انتخاب رشته کنکور کد هنرستان رو انتخاب کنید می توانید در داخل هنرستان هم تدریس کنید.

   1