0
0

تفاوت دانشگاه فرهنگیان و رجایی

155 بازدید
دانشگاه فرهنگیان و رجایی

تفاوت بین دانشگاه فرهنگیان و رجایی در چه زمینه هایی است ؟ آیا دانشگاه رجایی بهتر از دانشگاه فرهنگیان است ؟ دانشگاه شهید رجایی به دلیل آنکه تمرکز اصلی آن بر روی رشته های مهندسی و فنی می باشد.

پس جذب دانشجو بیشتر از رشته ریاضی برای دروس فنی و مهندسی می باشد، مثل برق،مکانیک،عمران،وکامپیوتر … و از رشته تجربی فقط در رشته ی مهندسی چوب و مبلمان دانشجو جذب خواهد کرد و از رشته انسانی به تازگی دانشجو جذب می‌کند.

دانشگاه شهید رجایی برخلاف دانشگاه های فرهنگیان که شامل مرکزها و پردیس های متعدد می باشد دانشگاه شهید رجایی فقط دارای یک مرکز است که آن هم در تهران است.

دانشجوها به صورت ” دبیری ” پذیرفته میشوند و آن ها هم مثل بقیه دانشجو معلمان رسمی هستند با این تفاوت که بعد از فارغ التحصیلی باید داخل ” هنرستان‌ها ” و ” فنی‌حرفه‌ای‌ها ” تدریس کنند.

همچنین دانشگاه رجایی برخلاف دانشگاه فرهنگیان، به صورت مختلط می باشد و دانشجو هزینه بابت ” خوابگاه ” و ” غذا ” را بصورت جداگانه پرداخت می‌کند. در ادامه مقاله توضیحات بیشتر داده می شود پس با ما همراه باشید.

سال تاسیس دانشگاه فرهنگیان و رجایی

دانشگاه شهید رجایی دانشگاهی دولتی در پایتخت ایران یعنی تهران تاسیس شده که تحت نظر وزارت علوم و تحقیقات است این دانشگاه که نسبت به دانشگاه فرهنگیان قدمت بیشری هم دارد در سال 1359 تاسیس شد.

دانشگاه شهید رجایی تنها دانشگاهی است که وظیفه ی تامین نیروی فنی و دبیران هنرستان های کشور را بر عهده دارد نام این دانشگاه برگرفته از نام دومین رییس جمهور ایران می باشد یعنی محمد علی رجایی‌. دانشگاه شهید رجایی در سال 2021 برای اولین بار در رتبه بندی جهانی تایمز‌ قرار گرفت.

سال تاسیس دانشگاه فرهنگیان و رجایی

دانشگاه فرهنگیان از آن دسته دانشگاه ها می باشد که در چندین سال اخر تاسیس شده است دانشگاه فرهنگیان در سال 1390 به منظور جمع کردن تمامی مراکز تعلیم تربیت معلم تأسیس شد دانشگاه فرهنگیان طبق ماده 28 میتواند دانشجو های دانشگاه های دیگر را با گذراندن دوره یک ساله مهارت آموزی وارد شغل معلمی کند.

اینم شاید برات جالب باشه   شرایط اعزام فرهنگیان به خارج کشور

جذب دانشجو در دانشگاه فرهنگیان و رجایی

خب در این بخش از مقاله میخواهیم به صورت تخصصی تر نسبت به جذب دانشجو در دانشگاه فرهنگیان و رجایی بپردازیم.

دانشگاه شهید رجایی

گروه آزمایشی ریاضی : در رشته های آموزش ریاضی ، علوم ورزشی، شیمی محض، مهندسی برق، مهندسی معماری، مهندسی ساخت و تولید، مهندسی مواد و متالوژی، مهندس مکانیک، مهندس کامپیوتر، مهندسی عمران و آموزش فیزیک دانشجو پذیر است.

گروه آزمایشی علوم تجربی : فقط در رشته های مهندسی صنایع مبلمان دانشجو می پذیرد.

گروه آزمایشی علوم انسانی : فقط در رشته علوم ورزشی دانشجو می پذیرد.

گروه آزمایشی هنر : در رشته ارتباط تصویری دانشجو پذیر است.

گروه آزمایشی زبان : داری یک رشته است که آن هم آموزش زبان انگلیسی است.

جذب دانشجو در دانشگاه فرهنگیان و رجایی

دانشگاه فرهنگیان

با توجه به مطالبی که گفتیم دانشگاه فرهنگیان دارای مراکز متعدد در شهر های مختلف ایران است پس برای همین در 5 گروه آزمایشی موجود بیشترین ظرفیت را نیز داراست و نسبت به دانشگاه شهید رجایی مسلما پذیرش بیشتری خواهد داشت.

ظرفی دانشگاه فرهنگیان بیشتر در رشته انسانی می باشد و سپس ریاضی و تجربی و سپس هنر و زبان که بهترین و راحت رین رشته برای قبولی، رشته انسانی و سخت ترین رشته برای قبولی، رشته تجربی ( به دلیل زیاد بودن داوطلبین ) می باشد.

اما تعداد رشته هایی که دانشگاه فرهنگیان پذیرش دارد قطعا بیشتر است که باهم به بررسی آن خواهیم پرداخت که در هر گروه آزمایشی دانشگاه فرهنگیان چه تعداد رشته را مورد پذیرش قرار می دهد.

گروه آزمایشی ریاضی : در رشته های آموزش ریاضی ، آموزش فیزیک، آموزش ابتدایی و آموزش استثنایی و آموزش تربیت بدنی دانشجو می پذیرد.

اینم شاید برات جالب باشه   🎓 معلم یار 🎓

گروه آزمایشی تجربی : در رشته های دبیری شیمی ، دبیری زیست شناسی، آموزش ابدایی، آموزش تربیت بدنی و آموزش کودکان استثنایی دانشجو می پذیرد.

گروه آزمایشی علوم انسانی : در رشته آموزش زبان فارسی، دبیری الهیات ، و معارف اسلامی، دبیری تاریخ ،دبیری عریی، دبیری علوم اجتماعی، راهنمایی و مشاوره ، آموزش جغرافیا،آموزش ابتدایی، آموزش تربیت بدنی و در نهایت آموزش علوم تربیتی ( رشته جدید در سال 1400 اضافه شد ) دانشجو می پذیرد.

دیدیم که گروه آزمایشی علوم انسانی بیشترین تعدد رشته ها را دارست و همچنین بیشترین تعداد نفرات هم از همین گروه یعنی گروه آزمایشی علوم انسانی است.

گروه آزمایشی هنر : تنها در رشته آموزش ارتباطات تصویری یا همان آموزش هنر دانشجو می پذیرد.

گروه آزمایشی زبان : در رشته دبیر زبان انگلیسی دانشجو می پذیرد.

انجام ضمن خدمت فرهنگیان توسط یادگیری برتر

تفاوت دانشگاه فرهنگیان و رجایی

محل تدریس دانشجویان دانشگاه فرهنگیان و رجایی، بعد از فارغ التحصیلی

دانشجویان دانشگاه شهید رجایی بعد از فارغ التحصیلی وارد هنرستان ها می شوند و در آنجا مشغول به تدریس می شوند اما دانشجویان دانشگاه فرهنگیان تمام دوره های تحصیلی اعم از دبستان و راهنمایی و دبیرستان را در بر می گیرند.

دوره دبستان شامل پایه های اول تا ششم می شود و راهنمایی یا همان متوسطه اول شامل پایه ی هفتم تا نهم می شود و دبیرستان شامل دوره دوم متوسطه می شود و شامل پایه های دهم و یازدهم و دوازدهم می شود.

هر دانشجوی فارغ التحصیل از دانشگاه فرهنگیان با توجه به رشته ای که در دانشگاه داشته وارد یکی از دوره های تحصیلی می شود.

تفکیک جنسیتی

دانشگاه شهید رجایی در آن هیچ گونه تفکیک جنسیتی وجود ندارد، یعنی برای دانشجویان پسر و دختر دانشگاه های مختلفی وجود ندارد بلکه کلاس ها مختلط است.

اینم شاید برات جالب باشه   نظام رتبه بندی معلمان

اما در دانشگاه فرهنگیان به علت کثرت دانشجو برای دانشجویان پسر و دختر دانشگاه های مختلفی در سراسر ایران تاسیس شده دانشگاه فرهنگیان دارای تفکیک جنسیتی است و هر دانشجو با توجه به جنسیت آن دانشگاه مخصوصی را دارد.

هزینه خوابگاه و غذا

حقوق دانشجو در دانشگاه رجایی به طور تمام و کمال پرداخت می شود و دانشجو ها جداگانه می توانند هزینه های غذا و خوابگاه را پرداخت کنند، که مطمعنا به نفع شماست و در اخر همان طور که در بالا ذکر کردیم دانشگاه شهید رجایی مختلط است.

فرهنگیان و رجایی

معایب دانشگاه فرهنگیان و رجایی

برای درک و تصمیم بهتر شما عزیزان داوطلب به این دانشگاه ها ما یک سری معایب رو برای شما جمع آوری کرده ایم تا در انتخاب دانشگاه فرهنگیان و رجایی دقت کنید.

شهید رجایی

اول اینکه شما دبیر نظر نیستید و پس از فارغ التحصیلی، سخت تر می توانید کلاس های کنکوری برگزار کنید.

دوم سطح علمی دانشگاه شهید رجایی از بقیه دانشگاه های فرهنگیان بالاتره و شاید در پاس کردن دروس، نسبت به دانشگاه های فرهنگیان زحمت بیشتری بکشید البته این برای هر فردی متفاوته هستش و ممکنه از مزایای دانشگاه شهید رجایی باشه.

سومین عیب دانشگاه رجایی، در خارج از استان خودتون هستش و ممکنه اوایل کمی دوری برای شما سخت باشه.

چهارم تعداد واحد های دانشجویان دانشگاه شهید رجایی 40 واحد بیشتر از دانشگاه فرهنگیان است که این 40 واحد درس های صلاحیت دبیری هستش و مجبور هستید که پاس کنید.

دانشگاه فرهنگیان

شما دبیر یا آموزگار ابتدایی هستید و مدرک مهندسی نمی گیرن.

دانشگاه شما تفکیک شده است و مختلط نیست( برای بعضی ها این یک مزیت هست )

کسری حقوق بابت غذا و خوابگاه از شما بالجبار کسر می شود. ( 20 درصد از کل حقوق )

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://yadgiribartar.ir/?p=2513
اشتراک گذاری:
آواتار یادگیری برتر
یادگیری برتر
مطالب بیشتر
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments