انتخاب رشته کنکور 1401

بعد از برگزاری کنکور سراسری و اعلام نتایج، داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته شده اند‏، می توانند انتخاب رشته بکنند. اما متاسفانه هر ساله برخی از داوطلبان به دلیل عدم آگاهی از نحوه درست انتخاب رشته کنکور سراسری و به دلیل اشتباه انتخاب نادرست، یک سال دیگر باید برای قبولی در دانشگاه و تحصیل در رشته مورد علاقه شان تلاش کنند.

داوطلبان برای انتخاب رشته کنکور مجاز به انتخاب 150 کد رشته محل برای دانشگاه های سراسری و 100 کد رشته محل برای دانشگاه آزاد می باشند.

زمان و اعلام نتایج انتخاب رشته کنکور 1401

داوطلبانی که در تیر ماه در کنکور سراسری شرکت کرده اند، پس از دریافت کارنامه اولیه خود را در 11 مرداد ماه از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور، می بایست در زمان انتخاب رشته کنکور 1401 در صورتی که واجد شرایط انجام این فرآیند بوده و در کارنامه آن ها مجاز به انتخاب رشته درج شده باشد.

پس از اعلام نتایج کنکور 1401، نسبت به ثبت کد رشته های مورد علاقه خود در سامانه انتخاب رشته اقدام نمایند. مطابق آخرین اخبار منتشر شده از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، فرآیند انتخاب رشته کنکور سراسری 17 تا 22 مرداد ماه 1401 انجام خواهد شد.

البته معمولا این بازه زمانی برای افرادی که موفق به انجام فرآیند مذکور نشده اند تمدید خواهد شد. همچنین با توجه به مشخص نبودن تاریخ دقیق مهلت مجدد انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 می توانید برای اطلاع از آخرین اخبار در کانال تلگرام انتخاب رشته عضو شوید.

اعلام نتایج انتخاب رشته کنکور

فنون انتخاب رشته کنکور 1401

داوطلبان در مرحله انتخاب رشته کنکور سراسری، امکان انتخاب 150 کد رشته محل را دارند. بهتر است، پس از مطالعه دفترچه انتخاب رشته کنکور و آگاهی از تمامی موارد مربوط به انتخاب رشته و نحوه قبولی در رشته ها، ظرفیت ها کد رشته ها و… بدون در نظر گرفتن تراز و رتبه، رشته های مورد علاقه خود را جدا کنید و در دفترچه ای یادداشت نمایید.

دعوت به اقدام
فرم جستجو همکار برای نقل و انتقال فرهنگیان
در این صفحه ما به عنوان واسط به شما کمک می کنیم تا در سریع ترین زمان ممکن بهترین همکار هم تراز خود را جهت انتقالی محل خدمت ها پیدا کنید

تحلیل کارنامه اولیه کنکور سراسری 1401

بعد از انتشار کارنامه اولیه کنکور سراسری، اطلاعات مفیدی در اختیار داوطلبان قرار می گیرد به نحوی که سبب می شود یک انتخاب رشته دقیق و بدون چون و چرا توسط یک داوطلب صورت گیرد. متقاضیان با استفاده از این اطلاعات از وضعیت پاسخگویی به سوالات کنکور ۱۴۰۱، رتبه، تراز و وضعیت مجاز به انتخاب رشته بودن در دوره های روزانه و غیر روزانه مطلع می شوند.

بنابراین تحلیل صحیح تمام بخش های این کارنامه در انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱ تاثیر به سزایی دارد که به منظور رفاه حال داوطلبان بخش های مختلف این کارنامه شرح داده شده است. کارنامه کنکور سراسری از چند بخش تشکیل شده که هر قسمت به بررسی یکسری از اطلاعات می پردازد. در این قسمت به معرفی این بخش ها پرداخته ایم:

 • مشخصات ثبت نامی داوطلب
 • اطلاعات گروه آزمایشی امتحانی
 • وضعیت مجاز به انتخاب رشته در هر دوره
 • وضعيت رتبه و نمره كل نهایی کنکور داوطلب
 • کد دسترسی به انتخاب رشته دانشگاه آزاد برای متقاضیان انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1401

انتخاب رشته کنکور به چه صورت است ؟

داوطلبان باید برای انتخاب رشته دانشگاه به مواردی مثل رتبه در سهمیه، رتبه زیر گروه و همچنین تراز زیر گروه خود دقت کنند و با توجه به آن ها انتخاب رشته کنکور سراسری را انجام دهند.

در قسمت اطلاعات ثبت نام و آزمونی کارنامه، استان بومی ، ناحیه بومی و قطب بومی داوطلب هم درج شده که می توان گفت توجه به این اطلاعات همانند رتبه و تراز داوطلب، در محل قبولی تاثیر به سزایی دارد و سبب می شود هر داوطلب در بوم مربوط به خود شانس قبولی بیشتری نسبت به داوطلبان خارج آن بوم داشته باشد.

به طوری که دانشگاه ها بر اساس این سهمیه در رشته های کم طرفدار 80 درصد ظرفیت کد رشته ها را به داوطلبان بومی و 20 درصد دیگر ظرفیت کد رشته ها را به داوطلبان غیر بومی اختصاص می دهند و در رشته های پر طرفدار مثل پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در گروه آزمایشی علوم تجربی این میزان به 60 درصد کاهش می یابد و 40 درصد از داوطلبان غیر بومی پذیرش می شود.

در قسمت سهمیه های کنکور سراسری، یکی از سهمیه های ایثارگران 5 و 25 درصدی، رزمندگان، خانواده شهدا و مناطق 1، 2 و 3 نوشته شده است. بعد از تایید سهمیه، هر داوطلب در گروه مربوط به سهمیه خود قرار می گیرد و نسبت به افراد آن گروه سنجیده می شود.

تمامی داوطلبانی که شامل سهمیه های ایثارگران و سهمیه رزمندگان کنکور 1401 می شوند و سهمیه آن ها از طرف ارگان مربوط تایید شده در این قسمت، سهمیه آن ها درج می شود و طبق آن وضعیت داوطلب بررسی می شود.

اما کدام قسمت این کارنامه برای انتخاب رشته کنکور سراسری اهمیت دارد؟ برای پاسخ بخ این پرسش باید بگوییم، داوطلبان برای انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۱ می بایست به رتبه در سهمیه در زیر گروه مختلف و همچنین تراز زیر گروه اکتسابی خود دقت کنند و با توجه به این اطلاعات انتخاب رشته خود را انجام دهند.

همانطور که می دانیم رشته های هر گروه آزمایشی با توجه به ضریب دروس اختصاصی به چند دسته تقسیم می شوند و سازمان سنجش در زمان اعلام نتایج اولیه برای هر زیر گروه آزمایشی یک رتبه و تراز اعلام می کند که این اطلاعات کمک به سزایی به داوطلبان برای قبولی در رشته دلخواه می کند.

تحلیل کارنامه انتخاب رشته کنکور

بهترین مشاوره انتخاب رشته کنکور 1401

انتخاب رشته کنکور سراسری نقش مهمی در آینده تحصیلی و شغلی دارد به همین جهت داوطلبان می توانند با آگاهی از دوره های (روزانه، شبانه، پیام نور، غیرانتفاعی و پردیس خودگردان) که در آن مجاز به انتخاب رشته شدند.

هم چنین رشته های بدون کنکور را حداکثر در 150 کد رشته محل متناسب با گروه آزمایشی امتحانی خود انتخاب کنند اما مهم ترین مسئله، نحوه چینش انتخاب هاست. در این امر می توان از بهترین مشاوران انتخاب رشته کمک گرفت.

در صورتی که داوطلب انتخاب های مطلوب تر را در انتخاب های پایین تر قرار دهد ممکن است شانس قبولی خود را در این رشته محل ها از دست بدهد چرا که نرم افزار سازمان سنجش انتخاب های داوطلب را به ترتیب از اول بررسی کرده و به محض قبولی داوطلب در یک رشته محل انتخاب های بعدی او را بررسی نمی کند.

به عنوان مثال: فرض کنید داوطلب گروه آزمایشی علوم تجربی با رتبه 80 شانس قبولی در دانشگاه های علوم پزشکی تهران یا شهید بهشتی را دارد. در صورتی که این داوطلب دانشگاه علوم پزشکی البرز را به منظور افزایش شانس قبولی در اولویت قرار دهد همین رشته محل به عنوان محل قبولی او اعلام شده و انتخاب های بعدی وی بررسی نمی شود.

فنون مشاوره انتخاب رشته کنکور

همچنین متقاضیانی که در دو یا سه گروه آزمایشی امتحانی اصلی (ریاضی، تجربی و انسانی) و شناور (هنر و زبان) شرکت کرده و در هر سه رشته مجاز شدند، می توانند انتخاب های خود را به صورت ترکیبی از رشته محل های هر سه رشته بچینند.

توصیه می شود به منظور قبولی در رشته دلخواه در اعلام نتایج کنکور سراسری حتما انتخاب های خود را بر اساس چهار فاکتور علاقه، هزینه، مسیر و کیفیت انجام دهید. به این منظور بهتر است رشته محل های انتخابی خود را در سه دسته ایده آل، خوش بینانه و منطقی قرار دهند:

دسته اول را به رشته محل هایی اختصاص دهید که به نوعی شانس کمی دارید ولی انتخاب های ایده آل برای شما به حساب می آیند.

دسته دوم را به رشته محل هایی اختصاص دهید که بر اساس کارنامه های قبولی سال های گذشته به صورت منطقی شانس قبولی در ان رشته محل ها را دارید، به عبارت دیگر با رتبه های نزدیک به رتبه شما در این رشته محل ها قبول شدند.

دسته سوم رشته محل هایی باشند که قبولی شما در آن ها قطعی است و با رتبه های خیلی بالاتر از رتبه شما، سال های قبل در آن قبول شدند. انتخاب این رشته محل ها به شما اطمینان قبولی می دهد.

انتخاب رشته آنلاین کنکور توسط یادگیری برتر به چه صورتی است ؟

انتخاب رشته توسط یادگیری برتر امکان یک انتخاب رشته صحیح و اصولی را برای افراد به ارمغان خواهد آورد که در ادامه به توضیحات مهم ترین روش های مورد استفاده برای داوطلبین، خواهیم داد.

علاقه داوطلب

مهم ترین فاکتور در این مرحله در نظر گرفتن علاقه به رشته های انتخابی می باشد، چراکه قرار است، این مسیر آینده شغلی فرد را تعیین کرده و یا دست کم فرد چند سال از عمر خود را به تحصیل در این راه سپری نماید. پس وجود اشتیاق برای قدم گذاشتن و ادامه آن بسیار مهم خواهد بود.

آینده شغلی و بازار کار

هدف خیلی از افراد از تحصیل در دانشگاه، به دست آوردن فرصت شغلی مناسب می باشد. به همین دلیل این دسته از داوطلبان می بایست پیش از اقدام برای انتخاب رشته های مورد نظر خود، از بازار کار و میانگین درآمد فارغ التحصیلان آن رشته اطلاع کافی کسب کنند.

آینده شغلی انتخاب رشته

میزان شهریه دانشگاه

در صورتی که قصد انتخاب دانشگاه های شهریه پرداز را دارید، لازم است حتما از هزینه ای که باید در ابتدای هر ترم بپردازید، آگاه شده و به نسبت بودجه ای که برای تحصیل خود در نظر گرفته اید، به ادامه تحصیل در این قبیل دانشگاه ها اقدام کنید.

فاصله دانشگاه تا محل سکونت

انتخاب مکان هایی که فاصله زیادی از محل سکونت داوطلب داشته باشد، می تواند تاثیرات بسیاری در روند تحصیلی متقاضی داشته باشد، چرا که دوری از خانواده، پیدا کردن محل مناسب برای گذراندن این دوره و همچنین گذراندن این دوره در محیط خوابگاهی نیازمند تحمل شرایط روحی خاصی است که افراد باید قبل از انجام انتخاب رشته در این زمینه آگاهی های لازم را کسب نمایند.

فاصله تا دانشگاه محل تحصیل

سهمیه های مختلف

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر روی انتخاب رشته کنکور سراسری، سهمیه ها می باشد و در خصوص سهمیه های کنکور 1401 برای داوطلبان سوالات مختلفی مطرح می شود. لازم است بدانید که این سهمیه برای تمام داوطلبان کنکور سراسری اعمال می شود و به هر کدام از داوطلبان یکی از سهمیه های منطقه 1، 2 یا 3 یا ایثارگری تعلق می گیرد.

سهمیه منطقه 1 برای مناطقی که از لحاظ رفاهی در درجه بالاتری قرار دارد درنظر گرفته شده و سهمیه مناطق 2 و 3 هم به ترتیب برای مناطق با امکانات کمتر اعمال می شود. همچنین شرایط برای سهمیه 5 درصد ایثارگران نیز متفاوت می باشد.

پیشنهاد مطالعه : شرایط ورود به دانشگاه فرهنگیان

انتخاب دانشگاه های شرایط خاص

 1. دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی : معلم و معاف از خدمت به همراه حقوق ماهیانه دانشجویی و خدمت 2 برابر مدت زمان تحصیل
 2. دانشگاه شاهد (دخترانه) : پذیرش رشته های مختلف به همراه حقوق ماهیانه ثابت
 3. دانشگاه علوم پزشکی ارتش : حقوق ماهیانه ثابت و خدمت 3 برابر مدت زمان تحصیل شرایط : قد بالای 165 cm
 4. دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله : حقوق ماهیانه ثابت و استخدام رسمی ارتش و خدمت 3 برابر مدت زمان تحصیل
 5. دانشگاه علوم قضایی : حقوق ماهیانه ثابت و استخدام رسمی قوه قضائیه و خدمت 2 برابر مدت زمان تحصیل
 6. دانشگاه صدا و سیما : حقوق ماهیانه ثابت به همراه استخدام رسمی صدا و سیما

انتخاب رشته دانشگاه های شرایط خاص

خرید تهیه پکیج کامل مصاحبه دانشگاه فرهنگیان 1401 کلیک کنیدمصاحبه دانشگاه فرهنگیان

نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

انتخاب رشته کنکور سراسری از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org انجام می شود و تمام داوطلبانی که در این آزمون شرکت کرده و با توجه به کارنامه اولیه، مجاز به انتخاب رشته شده اند، می توانند نسبت به تکمیل فرم اینترنتی انتخاب رشته اقدام کنند.

 1. مراجعه به سایت انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 به نشانی sanjesh.org
 2. دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۱ و مطالعه دقیق آن
 3. استخراج رشته محل های مرتبط با گروه آزمایشی امتحانی
 4. اولویت بندی انتخاب ها بر اساس علاقه
 5. تکمیل فرم انتخاب رشته
 6. دریافت کد رهگیری

دعوت به اقدام
فرم جستجو همکار برای نقل و انتقال فرهنگیان
در این صفحه ما به عنوان واسط به شما کمک می کنیم تا در سریع ترین زمان ممکن بهترین همکار هم تراز خود را جهت انتقالی محل خدمت ها پیدا کنید

راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری

 1. داوطلبان به منظور انتخاب رشته می بایست وارد سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org شوند. بعد از ورود به سایت مذکور بر روی لینک دفترچه و انتخاب رشته سامانه های آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ (رشته های با آزمون – صرفا براساس سوابق تحصیلی) کلیک کنید.
 2. در این بخش پس از مطالعه نکات ذکر شده در این صفحه کلید اطلاعیه های اصلاحیه دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ را مطالعه نموده ام را تایید کنید.
 3. همانطور که در تصویر زیر می بینید با استفاده از سه روش می توانید وارد مراحل انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 شوید.
 4. در این بخش یک فرم برای داوطلبان به نمایش در می آید که در آن می بایست نسبت به درج معدل دیپلم و سوابق تحصیلی اقدام نمایند و پس از تکمیل نمودن فرم مذکور بر روی دکمه تایید و ادامه کلیک کنند.

دفترچه انتخاب رشته کنکور 1401

انتخاب رشته کنکور با سهمیه ایثارگران ، شهدا و رزمندگان

به طور کلی 25 درصد از ظرفیت پذیرش رشته محل های قید شده در دفترچه به سهمیه رزمندگان ایثارگران و خانواده شهدا اختصاص دارد. افرادی که همسر و فرزندان شهدا، آزادگان و همسر و فرزندان آنان، جانبازان، همسر و فرزندان دارندگان سهمیه 25 درصد ایثارگر به شمار می روند، مشمول بهره مندی از این سهمیه خواهند بود.

سهمیه 5 درصد ایثارگران نیز به جانبازان کمتر از 25 درصد، همسر و فرزندان آنان و همسر و فرزندان رزمندگان (با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه) تعلق می گیرد. نکته قابل ذکر آن است که، ایثارگران بایستی حداقل 70% نمره گزینه آزاد را در رشته محل مورد نظر کسب کرده باشند.

انتخاب رشته کنکور با سهمیه ایثارگران

دفترچه انتخاب رشته کنکور 1401

مطالعه دفترچه انتخاب رشته کنکور 1401 بهترین راه برای آگاهی از لیست کد رشته محل های کنکور سراسری، ظرفیت پذیرش رشته ها و… می باشد. شما داوطلبان می بایست با استفاده از دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور 1401 به صورت اینترنتی اقدام به تکمیل فرم انتخاب رشته نمایید. علاقه مندان می توانند در موعد مقرر با مراجعه به سایت sanjesh.org به فایل دستورالعمل انتخاب رشته هر یک از گروه های آزمایشی دست یابند.

همچنین به محض آن که این دفترچه از طریق سایت مذکور منتشر شود، لینک های موجود در جدول زیر برای دسترسی آسان تر متقاضیان فعال خواهد شد. در ضمن برای آگاهی بیشتر دفترچه های سال 1400 نیز در جدول زیر قرار گرفته است.

دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی 1401
دفترچه انتخاب رشته کنکور انسانی 1401
دفترچه انتخاب رشته کنکور ریاضی 1401

تحلیل ویژگی تحصیل در دوره های مختلف دانشگاه های سراسری

دوره روزانه

 1. تحصیل رایگان
 2. محصلان در این دوره متعهد می‌ شوند به ازای تحصیل رایگان پس از پایان تحصیل در کشور مشغول به کار شوند . مدت زمان این تعهد بسته به منطقه تحصیلی دانشجو متفاوت است ، بدین گونه که برای دانشجویان منطقه یک کشور به ازای هر ترم ، شش ماه کار و برای منطقه دو به ازای هر ترم ، یک سال کار در تعریف شده است . دریافت دانش نامه و زیرنمرات اصلی تنها با انجام این تعهد یا پرداخت هزینه تحصیلی به صورت یکجا در پایان تحصیل امکان پذیر می‌ باشد.
 3. امکانات رفاهی مناسبی نظیر خوابگاه‌ های تحت نظر دانشگاه ، وام دانشجویی ، کار دانشجویی و غیره را برای رفاه دانشجویان فراهم می اورند.
 4. با قبولی در این دوره تحت هر شرایطی ملزم به ثبت نام و تحصیل می‌ باشید . در غیر این صورت سال بعد از انتخاب رشته دوره روزانه محروم . خواهید شد ، مگر با کسب مجوز از سازمان سنجش
 5. ساعات تشکيل کلاس‌ ها به صورت معمول از صبح تا عصر می‌ باشد و دانشجو موظف است بر اساس واحد های درسی انتخابی و ساعات مقرر شده به طور تمام وقت در دانشگاه حضور يابد.

انتخاب رشته دوره های روزانه

دوره شبانه

 1. دریافت شهریه برای هرترم و هر واحد درسی
 2. تعهد به خدمت از دانشجویان شبانه گرفته نمی شود زیرا تحصیل آنان رایگان نیست
 3. ظرفیت دانشگاه های شبانه حدود 25 درصد ظرفیت دانشگاه های روزانه است
 4. امکانات رفاهی به دانشجویان شبانه تعلق نمی گیرد مانند خوابگاه و وام دانشجویی
 5. از لحاظ بهره مندی از امکانات تغذیه هم دانشگاه به دانشگاه متفاوت است . بعضی دانشگاه ها تفاوتی بین روزانه و شبانه درمورد هزینه غذا قائل نمی شوند و بعضی از دانشگاه ها هزینه بیشتری برای امکانات تغذیه دریافت می کنند.
 6. دانشجویان شبانه در کنار دانشجویان روزانه تحصیل می کنند و از لحاظ بهره مندی از امکانات علمی هیچ تفاوتی با دانشجویان روزانه ندارند.

پردیس خودگردان

 1. تحصیل در پردیس های خودگردان دانشگاهی مستلزم پرداخت شهریه است.
 2. مدرک دوره پردیس‌ خودگردان با دوره روزانه یکسان است و فقط عنوان پردیس خودگردان در آن ذکر می‌ شود.
 3. دانشگاه‌ های پردیس خودگردان به داشجویان خود خوابگاه ارائه نمی‌ کند ( البته در بعضی دانشگاه ها معرفی به خوابگاه های خودگردان انجام می شود ).
 4. تمامی کلاس‌ های درس این دوره کاملا حضوری و مانند دوره روزانه انجام می‌ گیرد.
 5. پذیرش دانشجو در این دانشگاه ، همانند سایر دانشگاه‌های دولتی ، آزاد و … از طریق کنکور سراسری یا آزمون اختصاصی بوده و با نظارت کامل سازمان سنجش صورت می‌ گیرد.
 6. از نظر آموزشی تفاوتی بین دوره روزانه و پردیس خودگردان وجود ندارد و مدرک هر دو دوره از یک دانشگاه و به صورت یکسان صادر می‌ شود.
 7. هرینه انصراف از دوره پردیس خودگردان برابر با شهریه ثابت و متغیر تمامی دوره های باقیمانده است.

انتخاب رشته پردیس های خودگردان

دوره مجازی

 1. پذیرش دانشجو در این مراکز از طریق آزمون سراسری انجام می‌ شود
 2. این نوع مراکز برای افرادی که وقت کافی برای حضور در سر کلاس‌ های درس را ندارند ، مناسب است.

دوره غیر انتفاعی

 1. تحصیل در این دانشگاه ها و موسسات با پرداخت شهریه ممکن است
 2. به دلیل مستقل بودن این دانشگاه‌ ها از بخش دولتی دارای سطح علمی پایینی نسبت به بقیه مراکز آموزشی هستند
 3. ثبت نام و تحصیل در این دانشگاه هم از طریق کنکور انجام میشود هم به صورت بدون کنکور

دوره پیام نور

 1. تحصیل در این دانشگاه ها و موسسات با پرداخت شهریه ممکن است
 2. ثبت نام و تحصیل در این دانشگاه هم از طریق کنکور انجام میشود هم به صورت بدون کنکور
 3. تحصیل در این دانشگاه به صورت آموزش نیمه حضوری انجام می شود
 4. در این دانشگاه‌ ها دانشجویان می‌ توانند در دروس تئوری بدون حضور در کلاس و با حضور در امتحان آخر ترم واحد های درسی خود را گذرانده و موفق به اخذ مدرک شوند.

انتخاب رشته دانشگاه های پیام نور

متقاضیان انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 می توانند با آگاهی از دوره هایی (روزانه، شبانه، پیام نور، غیرانتفاعی و پردیس خودگردان) که در آن مجاز به انتخاب رشته شدند رشته محل های خود را انتخاب نمایند. متقاضیان در انتخاب دوره مورد نظر خود باید موارد زیر را مد نظر قرار دهند:

هزینه تحصیل

تحصیل در دوره های غیر روزانه (شبانه، پردیس خودگردان، غیر انتفاعی و پیام نور) با پرداخت شهریه امکان پذیر است. از این رو داوطلبان می بایست در ترتیب انتخاب های خود شهریه پردیس خود گردان، شهریه کارشناسی نوبت دوم (شبانه) و شهریه پیام نور و شهریه غیر انتفاعی را مورد توجه قرار داده و بر اساس توان مالی خود رشته محل های مورد علاقه را انتخاب نمایند.

دوره تحصیل

توجه به دوره های تحصیلی هم از اهمیت بالایی برخوردار است که توصیه می کنیم اولویت های انتخابی را در هر بازه ابتدا از بین دوره های روزانه و سپس غیر روزانه (نوبت دوم، غیرانتفاعی، پیام نور و پردیس خودگردان) انتخاب کنید.

کیفیت آموزشی دانشگاه

سطح کیفی آموزش در دانشگاه های مختلف متفاوت بوده و دانشگاه ها بر این اساس در رده های مختلفی قرار می گیرند. از این رو داوطلبان می بایست با بررسی هیئت علمی دانشگاه مورد نظر کیفیت واحد انتخابی را مورد بررسی قرار داده و در انتخاب های خود مد نظر قرار دهند.

انتخاب رشته کنکور با کیفیت آموزشی

رفت و آمد

فاکتور بعدی که باید مورد توجه قرار گیرد مسیر داوطلب است. ممکن است کیفیت دانشگاهی قابل توجه باشد اما داوطلب به دلیل دوری مسافت دانشگاه دیگری را در اولویت قرار دهد.

در صورتی که داوطلبی در زمان ثبت نام این کارت را خریداری نکرده اما نمره علمی لازم برای انتخاب رشته محل های این دانشگاه ها را کسب کرده در صورت تمایل می تواند در مرحله انتخاب رشته ، کارت اعتباری خریداری نماید.

داوطلبان مجاز به انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۱ نیز توجه داشته باشند که انتخاب رشته پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی دانشگاه آزاد با انتخاب رشته کنکور سراسری ادغام شده است اما انتخاب رشته سایر رشته های این دانشگاه به صورت جداگانه و از طریق سایت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد صورت می گیرد.

بنابراین داوطلبان لازم است برای اطلاع از لیست سایر رشته محل های ارائه شده این دانشگاه به سایت azmoon.org مراجعه کرده و پس از دانلود و مطالعه دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1401 به تکمیل فرم اینترنتی موجود در سایت مذکور بپردازند.

انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 چه زمانی انجام می شود؟

✅ از 17 مرداد ماه آغاز شده و تا 22 مرداد ماه ادامه خواهد داشت.

آیا انتخاب رشته دانشگاه آزاد و سراسری 1401 به صورت همزمان انجام می شود؟

✅ خیر، آزمون دانشگاه آزاد و سراسری به صورت یک آزمون هماهنگ برگزار می شود، اما مراحل انجام انتخاب رشته آن ها به صورت جداگانه و در سامانه های مجزا صورت می گیرد.

نظرات

0 نظر در مورد انتخاب رشته کنکور 1401

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.